Klimatyzacje postojowe do samochodów użytkowych

18 czerwca 2007, 0:00

Ocieplenie klimatu staje się faktem. Lata są coraz bardziej upalne, powoli zaciera się tak charakterystyczna dla naszej strefy klimatycznej i tak bardzo lubiana wiosna. Wysokie temperatury przekraczające niejednokrotnie +30 °C, sprawiają, że klimatyzacja w samochodzie przestaje być luksusem, a staje się niezbędnym elementem wyposażenia umożliwiającym korzystanie z pojazdu.

Problem wysokiej temperatury we wnętrzu samochodu, a co za tym idzie zmęczenia kierowcy, nabiera szczególnego znaczenia w samochodach ciężarowych, w których kierowca nie tylko pracuje przemierzając, kilometr za kilometrem, ale również odpoczywa. Utrzymanie odpowiedniego klimatu w kabinie ma w tym przypadku pierwszorzędne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mając na uwadze właśnie względy bezpieczeństwa, w najbliższym czasie w krajach Południowej Europy wprowadzony zostanie, w okresie letnim, zakaz poruszania się ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 12 ton, które nie są wyposażone w klimatyzatory postojowe.

Od wiosny 2007 firma Inter Cars S.A. rozpoczęła współpracę z hiszpańską firmą DIRNA S.A. – producentem klimatyzacji postojowych w Europie.
Ofertę Inter Cars S.A. podzielić można na dwie podstawowe grupy produktowe:
Klimatyzacje postojowe
Klimatyzacje zasadnicze do samochodów użytkowych

Klimatyzacje postojowe

Podstawowym zadaniem klimatyzacji postojowej jest utrzymanie w kabinie sypialnej samochodu ciężarowego temperatury optymalnej dla wypoczynku kierowcy. Ponieważ klimatyzator pracuje przy wyłączonym silniku, bardzo istotny jest niski pobór energii elektrycznej z akumulatorów pojazdu. DIRNA S.A. w swojej ofercie posiada dwie rodziny klimatyzatorów postojowych:

Klimatyzacja wodna. Czynnikiem chłodzącym jest woda przetłaczana do urządzenia z dodatkowego zbiornika znajdującego się na tylnej ścianie kabiny pojazdu. Klimatyzator wykorzystuje proces schładzania powietrza w trakcie odparowania wody na specjalnym „mokrym filtrze”. Wentylator wtłacza do kabiny świeże i chłodne powietrze, które umożliwia wypoczynek nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach. Najlepszą wydajność uzyskuje się w miejscach o wysokiej temperaturze i niskim współczynniku wilgotności powietrza. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota radiowego lub bezpośrednio na panelu kontrolnym. Zaletą tego rozwiązania jest niski pobór prądu, praktycznie bezgłośna praca oraz niewielkie wymiary zewnętrzne. Urządzenie występuje w wersji przystosowanej do montażu w miejscu szyberdachu lub na tylnej ścianie kabiny samochodu ciężarowego. Zbiornik na wodę wymaga uzupełnienia co 4 – 6 dni.

Klimatyzacja sprężarkowa. Chłodzi i osusza kabinę samochodu podczas postoju przy wyłączonym silniku. Elementami wymuszającymi obieg czynnika R134A są dwa wysokowydajne kompresory Danfoss. Kompaktowe urządzenie może pochwalić się wysoką mocą chłodzenia (1020W/1400W) przy niskim poborze prądu. Sterowanie odbywa się manualnie na panelu elektronicznym lub zdalnie za pomocą pilota radiowego. Podobnie jak w przypadku klimatyzacji wodnej urządzenie dostępne jest w wersji montowanej w miejscu szyberdachu lub na tylnej ścianie kabiny. Montaż jest bardzo prosty. Do uruchomienia niezbędne jest jedynie podłączenie zasilania +24V.

Wszystkie oferowane klimatyzatory postojowe posiadają zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatorów pojazdu.

W ofercie DIRNA S.A. znajdują się również dachowe klimatyzacje zasadnicze do samochodów użytkowych i autobusów. Zasada działania jest identyczna jak w „klasycznym” rozwiązaniu klimatyzacji samochodowej. Sprężarka przetłaczająca czynnik R134A napędzana jest poprzez pasek wielorowkowy od wału korbowego silnika. Skraplacz, parownik i zespół wentylatorów wyniesiony jest nad dach pojazdu i zamknięty estetyczną obudową.
Urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w:

– Samochodach użytkowych bez klimatyzacji fabrycznej
– Busach i autobusach – istnieje możliwość klimatyzowania wyłącznie przedziału kierowcy jak i całego pojazdu
– Pojazdach specjalnych, w tym pracujących w warunkach dużego zapylenia.

Szczegółowy opis klimatyzacji zasadniczych DIRNA S.A. znajdą Państwo w jednym z kolejnych mailingów Truckfocusa.

Program sprzedaży systemów klimatyzacyjnych zakłada kompleksową obsługę Firm Partnerskich, rozumianą jako:
– Szkolenia z zakresu sprzedaży oraz montażu klimatyzacji

– Wsparcie techniczne zarówno w procesie doboru systemu do konkretnego samochodu – help desk, jak również pomoc techniczną bezpośrednio w Serwisie Partnerskim
– Pomoc w doposażeniu serwisów
– Program promocyjny

Kontakt z działem LPG:
Mariusz Mroczek, Kierownik Projektu (22) 7141320; 0665391228; mmroczek@intercars.com.pl

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!