W Polsce brakuje wykwalifikowanych kierowców

13 sierpnia 2007, 0:00

W Polsce brakuje wykwalifikowanych kierowców; zlikwidowano system kształcenia kierowców, nie zastępując go innym – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) Jan Buczek.

Branża przewoźników drogowych stale odczuwa brak kierowców, można również zaobserwować odpływ polskich kierowców za granicę – dodał Buczek.

„Priorytetowym zadaniem dla naszego państwa jest uruchomienie autentycznego systemu szkolenia kierowców, po to żeby z jednej strony dostarczyć nam wykwalifikowanych pracowników do transportu, a z drugiej – dać możliwość zatrudnienia młodym ludziom w naszym kraju” – powiedział Buczek.

Zdaniem eksperta z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Janusza Piechocińskiego, w Polsce brakuje 20 tys. kierowców ciężkich pojazdów (w całej Unii Europejskiej deficyt ten sięga 200 tys. osób).

Zdaniem Piechocińskiego, z ostatnich wypadków autokarów wnioski powinni wyciągnąć organizatorzy wyjazdów, które są zbyt intensywne i męczące zarówno dla turystów, jak i dla kierowców.

Zdaniem Buczka, statystyki pokazują, że autokary uczestniczą w wypadkach stosunkowo w niewielkim stopniu, a kiedy już się tak zdarza, to zaledwie w kilkunastu procentach takich wypadków sprawcami są kierowcy tych pojazdów.

Jak wynika z danych uzyskanych w ZMPD, w 2006 roku było w Polsce zarejestrowanych 83,5 tys. autobusów. Kierujący autobusami są sprawcami około 1 proc. ogółu wypadków drogowych i około 1,5 proc. wypadków spowodowanych w ogóle przez kierowców (w 2006 r. było 550 takich wypadków).

W pierwszym półroczu tego roku w Polsce miały miejsce 22 tys. 834 wypadki, w których zginęło łącznie 2 tys. 420 osób, a 29 tys. 193 zostały ranne. Kierujący pojazdami ciężarowymi byli sprawcami 1 tys. 539 wypadków.

Latem tego roku doszło do dwóch głośnych wypadków autokarów wiozących polskich turystów. Do jednego z nich doszło 22 lipca 2007 w godzinach porannych we francuskich Alpach. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dolinę rzeki. Podróżowało nim po europejskich sanktuariach maryjnych 50 osób – 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Większość pochodziła z woj. zachodniopomorskiego. Zginęło 26 osób, 24 zostały ranne.

W środę 8 sierpnia doszło do wypadku polskiego autokaru w północnej Francji. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w wypadku zginęły trzy osoby, a cztery są ciężko ranne. Autokarem podróżowało 47 pasażerów i dwóch kierowców.

Poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach zakłada projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, przygotowany w resorcie transportu. Przewiduje on m.in. zmianę organizacji nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów i powołanie Centrum Homologacji Pojazdów.
Z kolei rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami jest w końcowej fazie prac podkomisji Komisji Infrastruktury Sejmu – informuje resort transportu na swoich stronach internetowych.

Projekt ten zakłada m.in. uzyskanie prawa jazdy kategorii C w wieku 21 lat, a kategorii D ? 24 lat, brak możliwości wykonywania zawodu kierowcy przez okres pierwszych 7 miesięcy od dnia uzyskania po raz pierwszy prawa jazdy, które byłoby wydawane na okres maksimum 5 lat, a jego przedłużenie byłoby możliwe na podstawie badań lekarskich, psychologicznych oraz na podstawie ukończenia kursu okresowego.

Źródło: PAP

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!