Ważna informacja dla przewoźników drogowych jeżdżących przez teren Hiszpanii

20 sierpnia 2007, 0:00

Konsulat Generalny RP w Barcelonie obserwuje bezustanne problemy, jakie spotykają polskich kierowców TIR-ów i autobusów na terenie Katalonii i innych rejonów Hiszpanii.

Uwaga
Hiszpański kodeks drogowy należy do najsurowszych w Europie! Poniższa informacja wskazuje kilka zasad działania tutejszej policji, z których kierowcy powinni sobie BEZWZGLĘDNIE zdawać sprawę.

1. Policja hiszpańska RYGORYSTYCZNIE kontroluje wskazania tachografów. Przekroczenie dozwolonego czasu pracy kierowcy jest karane mandatem w wysokości 4601 euro.

Niższymi, ale również dotkliwymi mandatami są natychmiast karane inne wykroczenia, np. jazda samochodem ciężarowym w trakcie weekendu lub pod wpływem alkoholu (w tym przypadku najczęściej także areszt).

2. Policja nie wypisuje mandatów kredytowych. Pojazd – ciężarówka lub autobus – są zatrzymywane (policja odbiera dokumenty) i nie mogą ruszyć w dalszą podróż bez opłacenia kary. OD TEJ ZASADY NIE MA WYJĄTKÓW!

3. Mandat można zapłacić wyłącznie GOTÓWKĄ, jeśli kierowca dysponuje odpowiednią sumą, KARTĄ VISA albo PRZELEWEM BANKOWYM na konto Dyrekcji Generalnej Transportu Lądowego (Direccio General del Transport Terrestre).

4. Międzynarodowy przelew bankowy należy wykonać na następujące konto:

Numer IBAN: SE43 2100 3000 1322 0163 2863; Kod SWIFT: CaixesBBxxx

Dokonanie przelewu bank w Polsce musi potwierdzić centrali operacyjnej policji autonomicznej w Katalonii (Sala Central de Coordinacion Operativa de la Policia Autonomica de Catalunya) wyłącznie faxem na numer +34 93 486 84 10.

W faxie bank powinien podać nazwę właściciela pojazdu (nombre del titular del vehiculo), numer zawiadomienia o wykroczeniu (numero del boletin de denuncia), numer rejestracyjny pojazdu (matricula del vehiculo) oraz numer decyzji o zatrzymaniu pojazdu (numero de acta de inmovilizacion). Fax z potwierdzeniem przelewu musi wpłynąć do centrali operacyjnej policji (numer wskazany powyżej) w godzinach pracy tego urzędu, tzn. 8.00 – 15.00. Jeśli wpłynie później – ciężarówka lub autobus jest zatrzymany na parkingu do następnego dnia (do chwili potwierdzenia faxem przelewu).

5. Sytuacje najtrudniejsze zdarzają się w święta i w weekendy, gdy hiszpańskie banki i urzędy nie pracują i nie ma możliwości potwierdzenia przelewu. Jeśli ciężarówka lub autobus został zatrzymany w piątek popołudniu, w sobotę lub w niedzielę i kierowca nie może opłacić mandatu gotówką lub kartą VISA – SAMOCHÓD MUSI OCZEKIWAĆ DO PONIEDZIAŁKU, niezależnie od charakteru przewożonego towaru czy od ilości pasażerów! Może ruszyć w drogę dopiero wtedy, gdy w poniedziałek (lub w dzień roboczy po święcie) centrala operacyjna policji otrzyma od polskiego banku potwierdzenie przelewu.

6. Ostatnio policja hiszpańska karze mandatami również za brak dokumentów, które nie są wymagane w innych krajach Unii Europejskiej: poświadczona notarialnie w Polsce kopia oryginału umowy leasingowej pojazdu, upoważnienie w języku angielskim od leasingodawcy do używania pojazdu przez leasingobiorcę, a więc właściciela firmy transportowej oraz w przypadku autobusów zaświadczenie z biura podróży o planowanym harmonogramie przejazdu wycieczki.

7. Odwołanie się od treści mandatu lub decyzji policjanta jest możliwe dopiero po opłaceniu mandatu, w późniejszej procedurze. Konsulat RP ma informację, że kilka analogicznych spraw prowadzonych przez tutejsze biura adwokackie w imieniu niemieckich firm przewozowych zakończyło się powodzeniem.

W żadnej z opisanych powyżej sytuacji żadne interwencje nie przyniosły skutku i nigdy nie udało się zwolnić pojazdu do ruchu przed opłaceniem mandatu!

Należy wziąć powyższe informacje pod uwagę podczas planowania realizacji zlecenia przewozowego na terenie Hiszpanii.

W razie potrzeby Konsulat Generalny RP w Barcelonie służy wszelkimi dalszymi radami i informacjami:
tel. +34 93 322 72 34
mail: polonia@kgbarcelona.org  

Źródło: BOTM

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.31.208.*, 29 stycznia 2009, 0:00 0 0

Moze ktoś wie, gdzie można kupić hiszpański kodeks drogowy w wersji oryginalnej?

Odpowiedz

83.3.180.*, 2 lutego 2009, 0:00 0 0

Odwołania od mandatów nałożonych w Hiszpanii, Francji, Włoszech... Dowóz gotówki na pokrycie mandatu.
p.rublewski@totrans.pl

Odpowiedz

79.188.140.*, 10 lutego 2009, 0:00 0 0

witam potrzebuje pomocy w sprawie mandatu we FRANCJI otrzymałem mandat w wysokosci 4.500e .mandat zapłaciłem ale teraz jestem w trudnej sytułacji materialnej ponieważ mam chorego syna ,prosze o jakis namiar lub numer tel do kogoś kto by mógl udzielić jakiejs kolwiek porady.pozdrawiam

Odpowiedz