Od 2018 r. obowiązkowe opłaty dla ciężarówek za jazdę po niemieckich drogach

12 maja 2016, 12:09

Kierowcy aut ciężarowych będą musieli od 1 lipca 2018 roku płacić za korzystanie ze wszystkich dróg krajowych w Niemczech. Na chwilę obecną opłata obowiązywała tylko na autostradach. Chodzi oczywiście o większe wpływy do budżetu, związane ze zmianą sposobu finansowania dróg w Niemczech.

image
Rząd liczy na wpływy w wysokości 2 mld euro rocznie. Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt powiedział, że decyzja oznacza zmianę systemu finansowania infrastruktury drogowej. Zamiast finansowania z podatków, Niemcy przechodzą na finansowanie przez użytkowników dróg i posiadaczy samochodów. Na chwilę obecną opłata dla pojazdów powyżej DMC 7.5 tony obowiązuje tylko na autostradach i czteropasmowych drogach krajowych. Po wejściu nowych przepisów, opłaty zostaną rozszerzone o 40 tys. km innych dróg. Rządzącym nie podoba się, że przewoźnicy często korzystają z mniejszych dróg, żeby uniknąć opłat.

Nowe rozwiązania pozwoliłyby zyskać kolejne 2 mld euro wpływów do budżetu. Opłaty za korzystanie z autostrad dla samochodów ciężarowych w Niemczech pobierane są od 2005 roku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!