Płaca minimalna także na Węgrzech

4 sierpnia 2016, 13:45

Kolejne kraje Unii Europejskiej decydują się na wprowadzenie płacy minimalnej dla pracowników delegowanych. O ile wszyscy spodziewali się podobnych decyzji po krajach Europy Zachodniej, przepisy uchwalone przez Węgrów dla niektórych mogą być zaskoczeniem.

Płaca minimalna w kolejnym kraju UE

Untitled-1aWydział Promocji i Handlu Ambasady RP w Budapeszcie, poinformował, że Węgry wzorem innych krajów europejskich również wprowadziły obowiązek wypłacania płacy minimalnej pracownikom delegowanym. To spore zaskoczenie dla środowiska transportowego, zwłaszcza w kontekście dotychczasowych wspólnych starań Węgrów i Polaków, dotyczących zniesienia płacy minimalnej dla transportu w Niemczech i we Francji.

Czy nowe przepisy na Węgrzech zaszkodzą Polsce?

W pewnym stopniu tak. W ciągu najbliższych dni mają odbyć się rozmowy na szczeblu ministerstw pomiędzy stroną polską i węgierską, dotyczące zakresu stosowania nowych przepisów obejmujących pracowników delegowanych w sektorze transportowym. Według wszelkich zapowiedzi stronie węgierskiej nie zależy na ograniczaniu świadczenia usług transportowych przez polskie firmy.

Ile trzeba będzie płacić?

Kwoty minimalne ustanowione przez Węgrów nie są barierą nie do przejścia dla polskich przedsiębiorców. Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, od 1-go stycznia 2016 roku przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięczne w wysokości 111 000 HUF brutto, czyli około 1533 zł. Stawka godzinowa ma wynosić 639 HUF brutto, a więc ok. 8,80 zł.

Pracownikowi z co najmniej średnim wykształceniem bądź średnim wykształceniem zawodowym, zatrudnionemu na cały etat, przysługuje nieco wyższe wynagrodzenie miesięczne – 129 000 HUF brutto (ok. 1 7643 ), co oznacza 742 HUF brutto, czyli nieco ponad 10 zł za godzinę.

Co jest problemem?

Istotne, że tym razem problemem dla polskich przedsiębiorców z branży transportowej nie są pieniądze. A przynajmniej nie są one problemem bezpośrednim. Główne uniedogodnienia wynikać będą z formalności, których trzeba będzie dopełnić już w najbliższym czasie.

Polskie firmy transportowe, których kierowcy pracują na terenie Węgier, zobowiązane są do dokonania zgłoszenia planowanych usług najpóźniej do dnia podjęcia prac. Odpowiednia deklaracja, potrzebna do realizacji zgłoszenia we właściwym urzędzie do spraw zatrudnienia, będzie dostępna wkrótce na stronach: www.munka.hu oraz www.ommf.gov.hu. Póki co – do czasu uruchomienia tych serwisów, zgłoszenia faktu delegowania pracowników dokonać można poprzez przesłanie na adres e-mail: foglalkoztatas.felugyeleti-foo@ngm.gov.hu wymaganych informacji i zaświadczeń (w języku angielskim bądź węgierskim).

Dobre relacje między Polską a Węgrami?

– „Z nieoficjalnych informacji wynika, że stronie węgierskiej nie zależy na ograniczaniu świadczenia usług transportowych przez polskie firmy na ich terytorium z uwagi na to, że Węgrzy ramię w ramię z Polakami walczą o zniesienie minimalnej płacy dla transportu we Francji i Niemczech. Na dalsze informacje musimy jeszcze poczekać.” – uważa Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Według PAP, w 2015 roku polsko-węgierska wymiana handlowa osiągnęła rekordowy poziom 8 mld euro, a Polska jest 4 partnerem handlowym Węgier.

Zobacz także: Włosi wprowadzają płacę minimalną

 

 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!