Lek na kontrole czasu pracy kierowców

27 listopada 2008, 0:00

Dla przewoźników drogowych zmorą są kontrole czasu pracy kierowców, z których każda może skończyć się karą, niezależnie jak skrupulatnie prowadzona jest ewidencja. Prawo w tej sferze jest nieprecyzyjne i skomplikowane. Mówi się, że  wiele firm transportowych gromadzi specjalny fundusz, z przeznaczeniem na płacenie kar wymierzanych przez najbardziej żarliwych funkcjonariuszy. W sukurs skołowanym przewoźnikom przychodzi firma Data System oferująca usługę DS Tacho.

DS Tacho jest systemem zabezpieczającym przewoźników drogowych przed popełnianiem błędów w rozliczaniu czasu pracy kierowców. Aktualnie konsekwencjami tych błędów są wielotysięczne kary finansowe, będące zmorą właścicieli firm zajmujących się transportem drogowym.

Wśród przewoźników panuje opinia, że jeżeli organy kontrolne się uprą, to zawsze znajdą błędy w dokumentacji czasu pracy kierowców. DS Tacho ma zapobiegać tym kłopotom. Firma transportowa w ramach tej usługi zleca na zewnątrz prowadzenie dokumentacji kadrowej i finansowej, związanej z czasem pracy kierowców oraz przekazuje usługodawcy dane z urządzeń kontrolno-pomiarowych jej pojazdów. Następnie DS Tacho zapewnia prowadzenie tej dokumentacji na podstawie gromadzonych danych, które są skrupulatnie weryfikowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych firmy Data System. Wszystko to odciąża w znacznym stopniu działy kadrowe i finansowe firm transportowych, tym bardziej, że opcjonalnie w ramach DS Tacho może być prowadzone rozliczanie kosztów delegacji i weryfikacja tych kosztów.

W tym momencie pojawia się w usłudze DS Tacho ważne zadanie dla systemów informatycznych firmy Data System. Nieustanne monitorowanie oraz dokumentowanie lokalizacji pojazdów i kierowców za pomocą systemu DS Locate, pozwala skonfrontować, czy dane na przedstawionym do rozliczenia kwicie (np. delegacji) odpowiadają rzeczywistemu miejscu, w którym znajdował się kierowca i pojazd. Poza tym monitorowanie kierowców i pojazdów on-line – w czasie rzeczywistym – przez systemy teleinformatyczne firmy Data System, pozwala na bieżąco alarmować przewoźnika o zachowaniach kierowców, które mogą narazić ich pracodawców na kary.

Usługa DS Tacho proponuje przejęcie na siebie odpowiedzialności za przygotowanie i przeprowadzenie przewoźnika przez kontrole, tak, by nie zapłacił żadnych kar. Dodatkowo w ramach DS Tacho prowadzone są szkolenia kierowców z przepisów o czasie ich pracy.

Wdrożenie systemu DS Tacho musi być poprzedzone audytem przedsiębiorstwa transportowego, polegającym na przeglądzie dokumentacji kadrowej i księgowej, związanej z czasem pracy. Tylko wówczas można podjąć decyzję o rozpoczęciu współpracy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

77.254.254.*, 27 listopada 2008, 0:00 0 0

W końcu będą zmiany w tym całym bałagane bo za niedopatrzenia przedśiębiorcy kierowcy płacą

Odpowiedz

77.254.254.*, 27 listopada 2008, 0:00 0 0

W końcu będą zmiany w tym całym bałagane bo za niedopatrzenia przedśiębiorcy kierowcy płacą

Odpowiedz

83.24.213.*, 28 listopada 2008, 0:00 0 0

Zawsze płaci "winny" :-(

Odpowiedz

83.24.213.*, 28 listopada 2008, 0:00 0 0

Zawsze płaci "winny" :-(

Odpowiedz

81.168.215.*, 2 grudnia 2008, 0:00 0 0

ALE BZDURY!!! Inspektor przychodząc do firmy na kontrole ma gdzieś że przedsiębiorca nie ma danych u siebie tylko w jakieś firmie! za każdy dzień za każdego kierowcę zostanie ukarany500 zł!!!

Odpowiedz