Kierowcy podzieleni w sprawie Pakietu mobilności. Wyniki ankiety.

28 października 2019, 12:40

Pakiet zmian w przepisach dotyczących rynku transportowego w Unii Europejskiej zawiera wiele postanowień, które bez wątpienia okażą się niekorzystne dla polskich przewoźników. Jednocześnie, przynajmniej w teorii, na zmianach powinni skorzystać kierowcy, którym zagwarantowane mają zostać lepsze warunki pracy. Właśnie tę grupę zapytaliśmy w naszej ankiecie o opinię na temat Pakietu mobilności.

Okazało się, że zdania kierowców na temat Pakietu mobilności są podzielone. Połowa ankietowanych wskazała, że nowe regulacje wpłyną pozytywnie na sytuację zawodowych kierowców. Jednocześnie, 40% badanych jest przeciwnego zdania.

Kierowcy, podobnie jak przedstawiciele firm transportowych często zwracają uwagę na niedostosowanie propozycji nowych regulacji unijnych do realiów rynkowych. Wskazują np., że zakazanie odbywania odpoczynku w kabinie nie spowoduje nagłego wzrostu liczby parkingów czy hoteli dla kierowców, których w wielu regionach Europy po prostu brakuje. Oprócz tego, kierowcy zdają sobie sprawę, że dostosowanie się do nowych przepisów będzie wymagało od firm znaczących i kosztownych zmian organizacyjnych. W związku z tym obawiają się o swoje dotychczasowe pobory. Aż 66% badanych w naszej ankiecie kierowców wskazało, że po wprowadzeniu Pakietu Mobilności nie oczekuje poprawy zarobków ani warunków pracy. 30% z tej grupy obawia się nawet pogorszenia warunków i/lub obniżki płac. Przeciwnego zdania było 27% badanych.

Sytuacja po wprowadzeniu Pakietu mobilności będzie wyzwaniem także dla kierowców. W naszej ankiecie zapytaliśmy, czy będą oni w stanie zaakceptować zmiany w swoich firmach, które niekoniecznie będą dla nich korzystne. Odpowiedzi znów okazały się bardzo zróżnicowane, jednak jasno wskazują, że większość kierowców póki co nie wie, jakich zmian może się spodziewać.

Więcej o Pakiecie mobilności możecie przeczytać w artykułach na naszej stronie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!