Otwarcie nowej części Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego IKEA

19 grudnia 2011, 12:10

13 grudnia otwarta została nowa, rozbudowana część Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Obiekt został powiększony o dodatkową powierzchnię 47 000 m2. Całkowity koszt rozbudowy centrum wyniósł około 160 milionów złotych. Najważniejszym elementem nowej części jest nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, tzw. SILO, który zapewnia 90 000 dodatkowych miejsc paletowych dla trzech rodzajów palet: EURO, IKEA i HALF.

Regionalne Centrum Dystrybucyjne IKEA w Jarostach jest jednym z największych centrów dystrybucyjnych firmy na całym świecie i odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz IKEA do sklepów w sześciu krajach europejskich: Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Zatrudnienie znajduje w nim 265 osób.

Rozbudowa Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego IKEA w Jarostach rozpoczęła się w grudniu 2009 roku i składała się z trzech faz. Pierwsza faza obejmowała przygotowanie infrastruktury do przeprowadzenia prac konstrukcyjnych oraz budowę nowej portierni. W ramach drugiej fazy powstała nowa część modułu piątego, czyli magazynu konwencjonalnego, który składa się ze strefy regałowej oraz powierzchni odkładczej, czyli obszaru składowania bez regałów. Natomiast w trzeciej fazie wybudowany został w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania, tzw. SILO, który stanowi najważniejszą część inwestycji, nie tylko ze względu na ogromną pojemność 83 000 m3, ale również zastosowane w nim rozwiązania techniczne.

„Bardzo cieszymy się z otwarcia nowej części naszego Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego w Jarostach. Dzięki znacznemu zwiększeniu powierzchni magazynowej i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych będziemy mogli w jeszcze większym zakresie i w bardziej efektywny sposób obsługiwać sklepy IKEA aż w sześciu krajach Europy” – powiedział Goran Hansson, dyrektor zarządzający IKEA Distribution Services.

„Niezmiernie cieszymy się, że tu w Jarostach i w całej gminie Moszczenica mamy tak dobrego sąsiada, jakim jest IKEA. Firma jest już z nami od 10 lat i nie tylko przyczynia się do rozwoju gospodarczego w regionie, czego dowodem jest rozbudowa Regionalnego Centrum Dystrybucyjnego, ale także aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Pragnę przypomnieć, że w czerwcu IKEA przekazała 8 milionów złotych na budowę szkoły podstawowej w Jarostach” – powiedział Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.

Nowy magazyn wysokiego składowania o wysokości 38 metrów (wraz z konstrukcją dachu) jest prawie dwa razy wyższy od znajdującego się w Regionalnym Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach SILO półautomatycznego. Zapewnia 90 000 dodatkowych miejsc paletowych dla trzech rodzajów palet: EURO, IKEA i HALF. Magazyn wyposażony jest w 11 dźwigów poruszających się pomiędzy 11 alejami regałowymi. Każdy dźwig ma wysokość 30 metrów i waży 18 ton. Dodatkowo, nowe SILO wyposażone jest w setki metrów podajników rolkowych, które służą do transportu palet na długich odcinkach. Ze względu na pełną automatyzację obiektu, nie wymaga on dużego oświetlenia ani ogrzewania. Dla sprawnego funkcjonowania magazynu w okresie zimowym wystarcza temperatura w wysokości jedynie 5°C.

W związku z wybudowaniem nowej portierni i koniecznością komunikacji pomiędzy starym i nowym budynkiem centrum dystrybucyjnego, zainstalowana została poczta pneumatyczna, która umożliwia przesyłanie w pojemnikach przedmiotów i dokumentów o łącznej wadze do 1 kg. Instalacja poczty przebiega w kanale o długości 700 metrów, w rurach PCV, częściowo pod ziemią, a częściowo w budynkach. Czas przesyłki wynosi jedynie 1-1,5 minuty.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!