Pomagamy warsztatom wspierać środowisko i zyskiwać na recyklingu

21 marca 2022, 23:17

Kwestie ochrony środowiska to temat, który coraz mocniej wybrzmiewa również w branży motoryzacyjnej. Właściciele serwisów pod groźbą wysokich kar administracyjnych, muszą dostosowywać się do nowych przepisów, które narzucają na nie coraz to inne obowiązki. Z pomocą przychodzi program Bio Service, stworzony przez Inter Cars. W czym może on pomóc właścicielom warsztatów?

W wyniku funkcjonowania każdego warsztatu powstają odpady. Wystarczy przejść się po dowolnym serwisie samochodowym lub motocyklowym, aby zauważyć m.in. zużyte filtry oleju i powietrza, stare płyny eksploatacyjne, pozostałości po opakowaniach, zużyte świetlówki, wymieniony sprzęt elektroniczny czy też stare akumulatory.

– Kiedyś wytwarzane przez warsztaty odpady nie były dla nich jedynie problemem. Ale od kilku już lat zauważamy zmianę w postrzeganiu tego zagadnienia. Przede wszystkim wielu przedsiębiorców, z którymi współpracujemy dostrzega, że znaczna część z wytwarzanych odpadów musi ponieść opłatę recyklingową. Dzięki odpowiedniej selekcji zużytych materiałów i sprzętów można zniwelować koszty przez dodatkowe przychody, np. na akumulatorach i tarczach hamulcowych – mówi Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service.

Dodatkowe przychody to tylko jeden z elementów wpływający na coraz większą ekologiczną świadomość właścicieli warsztatów.

– W branży motoryzacyjnej kwestie środowiskowe są bardzo ważne. I tak producenci samochodów przykładają coraz większą wagę do produkcji aut przyjaznych naszej planecie, m.in. wyposażając je w system start-stop, czyli układ, który automatycznie włącza i wyłącza silnik w czasie postoju. Podobnie jest w przypadku właścicieli warsztatów, którzy także starają się wprowadzać w swojej działalności jak najwięcej rozwiązań prośrodowiskowych – podkreśla Wojciech Kopacz.

Poza dobrowolnymi działaniami właścicieli warsztatów, nie można zapominać o obowiązkach prawnych, które narzucają na przedsiębiorcę (właściciela warsztatu samochodowego lub motocyklowego – wytwórcę odpadów) właściwy sposób gospodarowania odpadami. Prawidłowość tego procesu kontroluje Inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Bio Service pomaga zarządzać odpadami

Inter Cars ma pełną świadomość istotności kwestii środowiskowych dla warsztatów.

– Wiemy, że właściciele warsztatów chcą być coraz bardziej eko. Jednak wiele osób pracujących w branży motoryzacyjnej sygnalizuje nam, że rzetelna i zgodna z prawem gospodarka odpadami bywa dla nich uciążliwa i czasochłonna. Dlatego, chcąc być dla nich jak największym wsparciem, stworzyliśmy usługę Bio Service – mówi Wojciech Kopacz.

W ramach programu Bio Service, Inter Cars zajmuje się kompleksowym odbiorem odpadów warsztatowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Po otrzymaniu z serwisów zużytych części, olejów, akumulatorów i opon, są one przekazywane do profesjonalnej utylizacji, albo do recyklingu. Dzięki temu serwisy samochodowe i motocyklowe nie tylko mocniej dbają o ochronę środowiska, ale również mogą pozyskać dodatkowe przychody z tytułu zwrotu zużytych produktów.

Bio Service to także program lojalnościowy dla współpracujących warsztatów, w którym Inter Cars częściowo refinansuje koszty utylizacji na podstawie zakupów produktów. Kolejnym przykładem korzyści mogą być zużyte akumulatory czy tarcze hamulcowe. Gdy właściciele warsztatów decydują się na ich przekazanie do Bio Service, otrzymują przelew na konto.

BS BIO, czyli aplikacja do obsługi gospodarki odpadami

W ramach programu Bio Service udostępniony został także program BS BIO. Jest to aplikacja komputerowa, która umożliwia warsztatom szybkie i łatwe zamawianie usług odbioru odpadów. System automatycznie podlicza koszty, a jeśli w zgłoszeniu znajdują się pozycje podlegające zapłacie i odsprzedaży, przelicza dane i pokazuje kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić operatorowi lub jaką się od niego otrzyma.

Oprócz zgłaszania odpadów w systemie można również skorzystać z doradztwa w zakresie ochrony środowiska, a także zamówić konkretną usługę, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów, decyzje środowiskowe, czy szkolenia BHP.

Podsumowując zalety Bio Service, program zapewnia:

  • dostęp do specjalistów z zakresu ochrony środowiska,
  • wsparcie w dopełnieniu niezbędnych formalności, związanych z gospodarowaniem odpadami,
  • pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • odbiór odpadów przez wyspecjalizowane cysterny do załadunku oleju i samochody skrzyniowe z windą do przewozu pozostałych odpadów warsztatowych,
  • pomoc w przygotowaniu podstawowych dokumentów, związanych z gospodarką odpadami,
  • serwis i czyszczenie separatorów oraz osadników substancji ropopochodnych,
  • wynajem i czyszczenie odzieży roboczej.

Więcej o programie można się dowiedzieć na stronie: www.bio-service.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!