Sprawniejszy przejazd pojazdów ratunkowych na A2 i A4

4 czerwca 2012, 14:16

Pierwsze urządzenia pokładowe viaAUTO zostały już zamontowane w pojazdach uprzywilejowanych, które działają na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Umożliwiają one automatyczne otwarcie szlabanów na bramkach autostradowych.

Pojazdy uprzywilejowane mogą pokonywać bramki na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica na dwa sposoby:

  • przy wykorzystaniu urządzenia viaAUTO, bez zatrzymania pojazdu,
  • poprzez pobranie bezpłatnego biletu „zerowego”, co zajmuje około 3 sekund.
     

Pierwszą serię urządzeń dostarczono na mocy uzgodnień pomiędzy GDDKiA, służbami ratowniczymi i operatorem poboru opłat. W ciągu kolejnych dni dostarczane będą dalsze serie urządzeń. Zarządca dróg zapewnia, że sytuacja staranowania bramki przez karetkę nie powinna mieć już więcej miejsca.

Przypomnijmy: 2 czerwca kierowca karetki jadącej na sygnale wyłamał bramkę przy wjeździe na autostradę A4. Operator poboru opłat na A4 uważa, że zachowanie obsługi karetki było nieuzasadnione – wjazd na trasę nie był utrudniony, a żeby otworzyć szlaban, wystarczyło pobrać bilet. GDDKiA zażądała od firmy Kapsch zwolnienia osoby odpowiedzialnej za nieotwarcie szlabanu. W przypadku większej liczby samochodów oczekujących na wjazd, pojazdy uprzywilejowane będą korzystały z pasa serwisowego, przeznaczonego dla pojazdów ponadgabarytowych, gdzie szlaban będzie dla nich otwierany zdalnie przez operatora monitoringu.

Strażacy z Opola odmówili przyjęcia urządzeń, skarżąc się na to, że firma Kapsch, będąca operatorem opłat, zbyt późno rozpoczęła uzgadnianie planu ratunkowego – zaledwie na 3 dni przed rozpoczęciem poboru opłat, podczas gdy na A1 było to pół roku przed uruchomieniem systemu.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

95.41.118.*, 5 czerwca 2012, 12:47 0 0

W ratownictwie liczy się każda sekunda,pobieranie biletu podczas ratowania życia jest
idiotyzmem ,kto tego żąda powinien zmienić prace na łatwiejszą,wykonywana praca przerasta jego możliwości.GDDKiA ma racje żądają zwolnienia.

Odpowiedz

62.233.129.*, 5 czerwca 2012, 14:23 0 0

Urządzenie viaAuto też nie otwiera szlabanu na odległość, Trzeba podjechać i się zatrzymać. To trwa niewiele krócej niż pobranie biletu. Każdy widzi, że to jest rozgrywka...

Odpowiedz

83.14.249.*, 5 czerwca 2012, 15:19 0 0

Skoro W rozporzadzeniu jest podane jakie pojazdy sa zwolnione z e-myta i nie musza byc wyposazone w urzadzenia do poboru oplat , to po co teraz wyposazac je w nie? I co kaucje tez beda musieli wplacic za uzytkowanie tych urzadzen????? No paranoja jakas to jest!

Odpowiedz

188.47.119.*, 5 czerwca 2012, 20:41 0 0

Polacy pracujący dla firm zachodnich tak się absurdalnie zachowują ,wręcz usłyszałem w jednej z takich firm że znajduję się na terenie innego państwa , gdybyśmy tak dbali o swoje Polskie,ale ryba podobno śmierdzi od głowy,pozdrawiam

Odpowiedz