Etykieta UE dostępna dla opon do pojazdów użytkowych Continental

6 lipca 2012, 9:52

W związku z wprowadzonym od początku listopada tego roku obowiązkiem etykietowania opon, Continental dokonał klasyfikacji wszystkich opon do pojazdów użytkowych. Producent przetestował w czerwcu 2012 r. około 500 opon do samochodów ciężarowych i autobusów zgodnie z metodami testowymi zalecanymi przez UE.

Na podstawie przeprowadzonych testów określono wszystkie właściwe wartości i zaklasyfikowano każdy typ opony w każdym rozmiarze stosownie do jego efektywności energetycznej, przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznego poziomu emisji hałasu. Komisja Europejska uzgodniła trzy kategorie głównie z uwagi na kwestię ochrony środowiska oraz ułatwienie klientom porównywania opon pod kątem bezpieczeństwa, ekonomii i aspektów środowiskowych.

Continental zintegrował wszystkie dane z pomiarów ogumienia w istniejących wewnętrznych i zewnętrznych systemach SAP i udostępnił je sprzedawcom detalicznym. W przyszłości, sprzedawcy będą w stanie zapewnić potencjalnym i istniejącym klientom informacje na temat zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz emisji hałasu dla poszczególnych modeli. W odróżnieniu od opon do samochodów osobowych i pojazdów transportowych, na oponach do samochodów ciężarowych i autobusów nie będzie przyklejana etykieta UE. Zamiast tego, Continental i jego partnerzy handlowi będą umieszczać odpowiednie dane w dokumentacji technicznej produktu, w salonach sprzedaży, w internecie oraz na fakturach.

Herbert Mensching, Dyrektor Zarządzający ds. Marketingu i Sprzedaży Opon do Pojazdów Ciężarowych w Regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, mówi: „Producenci i sprzedawcy opon będą musieli przeprowadzić jeszcze wiele badań. Cechy takie jak przebieg, właściwości jezdne i czas życia opony nie są uwzględnione na etykiecie, ale są one istotne podczas dokonywania wyboru opon, a przede wszystkim ważne dla osiągnięcia najniższych możliwych ogólnych kosztów floty”.

Dyrektywa UE 1222/2009 dotycząca obowiązkowego etykietowania nowych opon wchodzi w życie od 1 listopada 2012 r. W przypadku opon wyprodukowanych po 1 lipca i sprzedawanych po 1 listopada, zmierzone wartości będą musiały być wskazane zgodnie z regulacjami UE w zakresie etykietowania opon. Ma to zastosowanie do wszystkich opon do samochodów osobowych, transportowych, ciężarowych i autobusów sprzedawanych w Europie. Continental popiera wprowadzenie nowych etykiet UE na opony, ponieważ pozwala to zapewnić większą przejrzystość podczas wyboru opon. Jednakże, zwraca uwagę, że informacje podane na etykiecie zapewniają tylko wstępny punkt odniesienia i nie mogą one zastąpić porady wyspecjalizowanego sprzedawcy. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!