Volvo przenosi swoją fabrykę do Wrocławia

4 października 2012, 11:27

Ze względu na spowolniony rozwój rynku i ostrą konkurencję, Volvo Buses konsoliduje operacje produkcyjne, przenosząc ich część ze Szwecji do zakładu we Wrocławiu.

Oznacza to, iż zakład w Säffle w Szwecji zostanie zamknięty w czerwcu 2013. Zamknięcie zakładu jest obwarowane osiągnięciem porozumienia ze związkami zawodowymi. Zwolnienie obejmie około 330 pracowników stałych oraz 60 stale współpracujących z zakładem konsultantów. W lokalizacji w Säffle pozostawione zostaną funkcje obsługi posprzedażnej, celem zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla klientów z krajów nordyckich. Zamierzeniem firmy jest rozwój tych usług w Säffle i zachowanie około 50 miejsc pracy.

"Przez ostatnie lata popyt na nowe autobusy na europejskim rynku stopniowo spada, dodatkowo rośnie presja cenowa, zwłaszcza na rynkach nordyckich. Poprzez koncentrację produkcji kompletnych pojazdów w jednym zakładzie, możemy zredukować koszty i odwrócić negatywny trend w zakresie rentowności produkcji" –  komentuje Håkan Karlsson, prezes Volvo Bus Corporation.

Nawet w świetle faktu, iż pozycja rynkowa Volvo Buses umocniła się w ostatnich latach, firma ma znaczne nadwyżki mocy produkcyjnych w zakładach zajmujących się montażem kompletnych pojazdów. Firma przewiduje, iż w najbliższych latach tempo wzrostu popytu w Europie pozostanie na niskim poziomie, a presja cenowa będzie coraz mocniejsza. Poprzez skoncentrowanie produkcji w znacznie większym zakładzie w Polsce, Volvo Buses spodziewa się pozytywnych efektów ekonomii skali, których osiągnięcie jest niezbędne do sprostania narastającej konkurencji. Polski zakład ma czterokrotnie większe moce produkcyjne niż jednostka w Säffle.

Tym samym, Volvo Buses podejmie odpowiednie negocjacje ze związkami zawodowymi w Säffle. Håkan Karlsson zapowiada też, iż firma wesprze zwalniane osoby w poszukiwaniu miejsc pracy wewnątrz Grupy Volvo.

(pk)

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!