Nowy podatek drogowy we Francji

5 października 2012, 9:43

Już w lipcu 2013 r. we Francji ma rozpocząć się pobór nowego podatku w formie opłaty drogowej. Ecotaxe, bo tak będzie się nazywało e-myto we Francji, ma obejmować samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t, poruszające się po drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu.

Podatek drogowy będzie pobierany równolegle do działającego dziś systemu opłat za autostrady – TIS PL. Ecotaxe obejmie ponad 15 tys. km dróg krajowych i lokalnych, a więc nie będzie już możliwości przejazdu przez Francję z ominięciem dróg płatnych. W praktyce, by poruszać się po tym kraju, będzie trzeba zarejestrować się w obu systemach opłat: TIS PL – obowiązującym na autostradach – oraz Ecotaxe – na pozostałych drogach.

Rozliczanie płatności

Opłaty Ecotaxe będą niższe niż stawki za autostrady. Wyniosą średnio 0,12 euro za kilometr. Ich wysokość zależeć będzie od typu pojazdu, klasy emisji spalin oraz ilości przejechanych kilometrów. Należności będą rozliczane w trybie pre-paid (przedpłaty) lub post-paid (za pomocą urządzenia pokładowego). Firmy zainteresowane bezpośrednią rejestracją będą musiały nabyć u francuskich operatorów dwa różne urządzenia: oddzielne dla TIS PL oraz dla Ecotaxe.

Można też zdecydować się na jedno uniwersalne urządzenie DKV Box, oferowane przez operatora kart paliwowych DKV. Rozwiązanie to umożliwia obniżenie podatku o około 10 proc., łączne fakturowanie e-myta w obu francuskich systemach, a także możliwość odliczenia podatku VAT od opłat drogowych. Rabaty obowiązują tylko przy rozliczeniach w trybie post-paid. Zarządzanie opłatami dostępne będzie w programie eReporting, dostępnym na stronie internetowej DKV.

Porównanie systemów TIS PL i Ecotaxe
Opłata za przejazd autostradą Podatek na drogach krajowych i lokalnych
Nazwa systemu TIS PL Ecotaxe
Technologia DSRC (technologia mikrofalowa) System hybrydowy: GPS + DSRC
Rozpoczęcie Od 2007 r. Od 20 lipca 2013 r.
Trasy Sieć ok. 9 000 km autostrad Ok. 15 000 km dróg krajowych i lokalnych
Obowiązuje Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t
Rozliczenie Post-paid, np. przez urządzenie DKV Box Pre-paid, np. kartą paliwową DKV Post-paid, np. przez urządzenie DKV Box Pre-paid np. kartą paliwową DKV
Koszty 0,19 € za km, w zależności od kategorii pojazdu 0,12 € za km w zależności od kategorii pojazdu
Rabaty Maks. 13% przy płatności z dołu we Francji Możliwość obniżenia podatku o ok. 10% na wybranych odcinkach

 

Więcej na: www.dkv-ecotaxe.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!