Bezpieczeństwo przede wszystkim: dobra widoczność dzięki częściom Bosch

15 października 2012, 8:59

O bezpieczeństwo troszczą się konstruktorzy pojazdów, oferując wciąż bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, ale o dobrej widoczności powinniśmy pamiętać sami. Największy wpływ mają na nią właściwe oświetlenie i skuteczne wycieraczki.

Żarówki
Bosch Trucklight Maxlife

Na rynku dostępnych jest wiele żarówek, dlatego podczas dokonywania wyboru powinniśmy zwracać uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim żarówka powinna mieć homologację, która jest wyznacznikiem jej jakości. W przypadku żarówek do ciężarówek istotnym parametrem jest odporność na wstrząsy. Uzyskuje się ją przez odpowiednio trwałe osadzenie żarnika oraz budowę blaszanej podstawy złożonej z kilku elementów.

Precyzyjne osadzenie żarnika w bańce jest ważne również dlatego, że żarówka umieszczona w reflektorze nadającym kształt smugi światła na drodze powinna odpowiadać ustawieniom fabrycznym. Te cechy mają żarówki 24 V Trucklight Maxlife z nowego programu żarówek firmy Bosch. Co więcej, żarówki Bosch charakteryzują się wydłużonym okresem eksploatacji. Uzyskano go poprzez odpowiednią konstrukcję żarnika i obróbkę cieplną drutu wolframowego podczas procesu produkcji żarówki oraz podwyższenie ciśnienia gazu w bańce. Taka konstrukcja żarówki spełnia oczekiwania użytkowników dając większe natężenie oświetlenia (ilość światła) przy zachowaniu wydłużonej trwałości.

Żarówki programu Trucklight Maxlife (H1, H3, H4, H7) są dostępne do niemal wszystkich typów reflektorów, co umożliwia zarządcom flot, punktom serwisowym i warsztatom korzystanie z łatwiejszego systemu zamówień oraz lepszej organizacji systemu magazynowania i obsługi produktów.

Wycieraczki
Bosch Twin i Aerotwin

Dla zapewnienia dobrej widoczności, szczególnie podczas jazdy w nocy, warto stosować wycieraczki wysokiej jakości. Bosch produkuje wycieraczki od 1926 roku i przez wszystkie te lata doprowadził ich konstrukcję do perfekcji. Dobra wycieraczka powinna zapewnić skuteczność oczyszczania szyby przez co najmniej pół roku, co odpowiada wykonaniu 125 tys. cykli. Fabryczne normy firmy Bosch wymagają powtórzenia aż 500 tys. cykli, co odpowiada oczyszczeniu powierzchni równej 57 boiskom piłkarskim. Polecamy wycieraczki Bosch Twin, które w przeciwieństwie do zwykłych wycieraczek, mają pojedynczą szynę stabilizującą umieszczoną wewnątrz gumy dla długości wycieraczek od 400 do 700 mm. Taka konstrukcja zapobiega korozji szyny i powoduje równomierne przyleganie gumy do szyby.

Wycieraczka typu Twin składa się z dwóch rodzajów gumy. Powierzchnia zbierająca wodę wykonana jest z twardej gumy pokrytej warstwą poślizgową redukującą tarcie. Podczas pracy wycieraczki powierzchnia ta pochyla się pod ściśle określonym kątem, co zapewnia gumowy przegub wykonany z miękkiego kauczuku. Dlatego wycieraczki typu Twin pracują równo i bezszmerowo. Dzięki dobraniu odpowiednich składników mieszanki gumowej, wycieraczka Twin jest odporna na działanie promieni UV i ozonu.

Najwyższą klasę reprezentuje bezprzegubowa wycieraczka Aerotwin, w której dwie sprężyste szyny stabilizujące Evodium umieszczono wewnątrz gumy. Zaletą takiej konstrukcji jest wyjątkowo równomierny docisk powierzchni zbierającej do szyby, a jej żywotność jest dłuższa o 30%.

Program wycieraczek Bosch Twin/Aerotwin o długości od 400 do 1000 mm obejmuje 28 numerów zamówieniowych do samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów specjalnych.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.5.141.*, 16 października 2012, 5:02 0 -1

żarółwki polecam
od kiedy stosuję żarówki bosch longlife mam z głowy problem częstego przepalania się żarówek zwłaszcza świateł pozycyjnych

Odpowiedz

83.5.141.*, 16 października 2012, 5:03 0 -1

żarółwki polecam od kiedy stosuję żarówki bosch longlife mam z głowy problem częstego przepalania się żarówek zwłaszcza świateł pozycyjnych i mijania

Odpowiedz