Nowy system poboru opłat drogowych w Turcji

, 7 stycznia 2013, 14:33

Z Nowym Rokiem 2013 zaczął obowiązywać w Turcji nowy system poboru opłat za przejazdy autostradami oraz przez niektóre mosty.

System opłat HGS w Turcji

Turcja - autostradaNa niektórych tureckich autostradach i mostach opłaty są pobierane w nowy sposób już od 17 września 2012 r. Od 1 stycznia 2013 r. system objął większą ilość dróg.

Elektroniczny system opłat obowiązuje w Turcji od roku 2010. Dotychczas używano systemów OGS i KGS. OGS zczytuje numer rejestracyjny pojazdu i pobiera opłatę. Warunkiem jest uprzednie wprowadzenie pojazdu do systemu i doładowanie konta. KGS umożliwia otwarcie bramki za pomocą karty pre-paidowej, którą można zakupić w bankach i doładowywać np. poprzez elektroniczne przelewy.

System obowiązujący od Nowego Roku nosi nazwę HGS. Zastąpi on całkowicie KGS, przy czym OGS nadal będzie funkcjonował. HGS polega na zastosowaniu magnetycznej naklejki na szybę. Chipy i karty HGS można kupić w oddziałach Tureckiej Poczty (PTT), na stacjach paliwowych oraz na autostradach w punktach obsługi ruchu kołowego. W sprzedaży są dwa rodzaje kart opłat: w postaci etykiety – koszt ok. 5 lir tureckich (TL), druga w postaci karty płatniczej – koszt 15 lir tureckich. Na karcie musi być dostępna kwota co najmniej 60 lir.

Płatność systemem HGS jest tańsza niż w przypadku KGS. Aby procedura zapłaty została pozytywnie przeprowadzona należy znacznie zredukować prędkość przy przejeżdżaniu przez bramkę. W miejscach poboru opłat umieszczono odpowiednie znaki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!