Tuning ciężarówek – kompleksowa metamorfoza

24 stycznia 2013, 10:09

Kierowcy ciężarówek miewają zamiłowanie do tuningowania swoich pojazdów, podobnie jak właściciele samochodów osobowych. Najpopularniejsze formy wprowadzania zmian to tuning optyczny oraz chiptuning silnika.

Widok ciężarówki powinien cieszyć właściciela. Jeśli odpowiedniej satysfakcji nie sprawia fabryczny stan pojazdu, istnieje wiele sposobów na dokonanie kompletnej zmiany jego oblicza.

Tuning optyczny – orurowanie i owiewki

Cięzarówka źródło: truckmaster.deOrurowanie auta nie tylko zmienia jego wygląd, może także zwiększać jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Do pojazdu można dokupić efektowne chromowane progi, ułatwiające wsiadanie. Popularne są też ramy dachowe, potrzebne do montażu dodatkowego oświetlenia. Przy ich zakupie trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej ilości zacisków na reflektory. Ramy przednie potęgują wrażenie masywności pojazdu, mają jednak również wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. W ofercie sklepów znaleźć można różne rodzaje ram:

  • rama na reflektory – pozwala w estetyczny sposób zamontować dodatkowe oświetlenie
  • rama pod zderzak – wzmacnia konstrukcję pojazdu na wypadek uderzenia
  • rama/osłona/kangur – przednia dodatkowo chroni przód pojazdu

 

źródło: truckmaster.deDecydując się na zakup ramy nie warto kusić się na okazyjne ceny. Powinny one być wykonane z wysokiej jakości materiałów, inaczej będą spełniać wyłącznie funcje estetyczne i to przez krótki czas. Ramy z chromo-niklowanej stali nierdzewnej, gdzie chrom i nikiel są częścią stalowego stopu, a wysoki połysk uzyskiwany jest za pomocą mechanicznego procesu polerowania mogą kosztować nawet ponad 10 tys. zł. Nie jest to jednak kwota, której nie są w stanie wydać pasjonaci optycznego tuningu.

Kompleksowy tuning optyczny pojazdu ciężarowego nie może odbyć się bez zastosowania owiewek. Owiewki przednie i dachowe zmieniają wygląd samochodu, optycznie powiększając jego gabaryty. Wpływają także pozytywnie na aerodynamikę pojazdu. Zmniejszenie oporu powietrza przyczynia się do obniżenia spalania, co może przynieść wymierne korzyści w długiej trasie.

Oświetlenie

zdjęcie źródło: truckmaster.deW przypadku doboru dodatkowego oświetlenia trzeba kierować się nie tylko sklepową ofertą, ale przede wszystkim prawodawstwem krajów, do których będzie się jeździć ciężarówką. Zdarza się, że niektóre państwa wprowadzają ograniczenia dotyczące emisji światła przez pojazdy ciężarowe. Wówczas można nabawić się wielu kłopotów, gdy spotka się na swojej drodze kontrolę.

Obecnie popularne wśród kierowców są reflektory dodatkowe, wykonane w technologii LED. Jeżeli długie światło jest wyłączone, reflektory pracują jak światła pozycyjne, czyniąc obrys nadwozia bardziej widocznym na tle otoczenia. Takie oświetlenie jest dostępne w kilku wersjach – reflektory mogą być wykonane ze szkła bezbarwnego lub kolorowego (głównie niebieskiego). Do samochodów, które pracują w ciężkich warunkach polecane są reflektory do sportów motorowych. Ich wygląd bywa najczęściej mniej atrakcyjny, są za to odporne na wpływ czynników zewnętrznych, korozję i uderzenia kamieni. Ceny dodatkowych reflektorów wahają się od kilkuset do ponad 1 000 zł za sztukę.

Dla podkreślenia unikalnego charakteru cięzarówki można dokupić dodatkowe oświetlenie LED, montowane na ramie. Świetlówki LEDowe nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka w takim stopniu jak stosowane dawniej żarówki tradycyjne.

Malowanie

zdjęcie truckmaster.deNajbardziej zaawansowaną formą tuningu wizualnego jest malowanie całego pojazdu. Rok rocznie amatorzy kompleksowego tuningu ciężarówek spotykają się na zlotach ciężarowych samochodów tuningowanych. Takie imprezy odbywają się również w Polsce, m.in. w Bydgoszczy i Nowej Wsi. Można zobaczyć tam pojazdy z całego świata, które nie tylko zostały wyposażone w odpowiednie gadżety, ale także całkowicie przemalowane. W kwestii malowania ciężarówek panuje pełna dowolność, nie brakuje elementów humorystycznych, jak i ciekawych efektów wizualnych. Zazwyczaj tematyka grafiki, zdobiącej samochód, związana jest z osobistymi zainteresowaniami właściciela.

Narzędziem używanym do precyzyjnego malowania grafik jest aerograf. Nakłada on farbę za pomocą strumienia powietrza, dzięki czemu można regulować kształt i grubość nanoszonych kresek. Ze względu na wielość zagłębień, załamań i kątów, występujących na karoserii ciężarówki, malowanie lepiej powierzyć profesjonalistom. Koszty zabiegu są bardzo zróżnicowane, lecz efekt zazwyczaj niepowtarzalny.

Chiptuning silnika

zdjęcie Truckmaster.deW parze z tuningiem wizualnym ciężarówki spotyka się także tuning silnika pojazdu. Mocarne jednostki, wykorzystywane w ciężarówkach zazwyczaj dysponują sporym zapasem mocy, który nie jest wykorzystywany przez główny sterownik silnika. W warsztatach tuningowych można w prosty sposób zmienić oprogramowanie silnika, co pozwoli na zwiększenie mocy oraz momentu obrotowego. Zazwyczaj wystarczy podpiąć się do gniazda diagnostycznego, by wprowadzić zmiany, które zapewnią przyrost mocy nawet o 20%. Co więcej, takie zmiany zwykle przyczyniają się do obniżania spalani ciężarówki. Zwiększony moment obrotowy może przyczynić się do oszczędności paliwa rzędu nawet kilkunastu procent. Niestety rozwiązanie ma też swoje wady. ,,Przerobiony” silnik jest narażony na szybsze zużycie i jego bezawaryjny przebieg może być krótszy niż w aucie z fabrycznym oprogramowaniem silnika.

Bywa, że specjaliści od tuningu dodatkowo modyfikują zawieszenie ciężarówek ze wzmocnionymi silnikami. Obniżony i utwardzony pojazd nie nadaje się jednak do komercyjnego wykorzystywania, chyba że za takie uważamy branie udziału w wyścigach ciężarówek.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!