Urządzenia pokładowe do białoruskiego e-myta już dostępne

25 marca 2013, 15:57

Pierwsza partia urządzeń pokładowych OBU przeznaczonych do obsługi elektronicznego systemu poboru opłat BelToll została już dostarczona do Białorusi. System zacznie obowiązywać na wybranych odcinkach białoruskich dróg 1 lipca 2013 roku.

OBU to małe urządzenie, które jest instalowane po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu i pozwala na identyfikację pojazdu, którego dotyczy obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd płatną drogą.

Urządzenia pokładowe OBU są przeznaczone na rynek białoruski mogą być stosowane wyłącznie w celu wnoszenia opłat za przejazd odcinkami dróg objętymi systemem BelToll. Są one skonfigurowane i wymagają tylko ostatecznej personalizacji. Każde urządzenie pokładowe musi być przypisane do konkretnego pojazdu i nie może być używane na innym pojeździe.

Urządzenia pokładowe są zasilane za pomocą wbudowanej baterii i nie wymagają podłączenia do źródła energii w pojeździe. Przeciętny okres użytkowania takiego urządzenia wynosi około 5 lat, w zależności od intensywności użytkowania.

Urządzenie pokładowe będzie można otrzymać po wpłaceniu kaucji w Punktach Obsługi Klienta, które będą zlokalizowane w miastach, na stacjach benzynowych wzdłuż sieci dróg płatnych oraz w pobliżu przejść granicznych. Wszystkie Punkty Obsługi Klienta zostaną wyraźnie oznakowane znakami drogowymi. Pełny wykaz Punktów Obsługi Klienta zostanie udostępniony na stronie internetowej www.beltoll.by pod koniec wiosny. Urządzenia pokładowe można będzie otrzymać po rejestracji w systemie BelToll w Punktach Obsługi Klienta, gdzie będzie można także zdać sprawne urządzenia i odzyskać kaucję.

System poboru opłat będzie obowiązkowy dla kierowców:

  • pojazdów samochodowych zarejestrowanych poza granicami krajów Związku Celnego (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony;
  • pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!