DKV: Ecotaxe przesunięty na jesień 2013 r.

6 maja 2013, 13:19

Opóźnia się termin wprowadzenia przez Francję nowego podatku w formie opłaty drogowej – Ecotaxe. Zamiast w lipcu, nowych opłat możemy się spodziewać najwcześniej 1 października 2013r. Obowiązywać będą samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 t., poruszające się po drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu.

Jeden kraj. Dwa systemy opłat.

Porad udziela Mariusz Derdziak – Ekspert DKV Euro Service Polska.

DKVNowy podatek będzie pobierany równolegle do działającego dziś systemu opłat za autostrady o nazwie TIS PL. Sieć Ecotaxe obejmie ponad 15 tys. km dróg krajowych i szybkiego ruchu, a więc nie będzie już możliwości przejazdu przez Francję z ominięciem dróg płatnych. W praktyce będzie to oznaczać, że przewoźnicy będą musieli odrębnie zarejestrować się do dwóch systemów opłat: TIS PL – obowiązującego na autostradach oraz Ecotaxe obowiązującego na pozostałych drogach.

W jaki sposób będzie można rozliczać opłaty?

Najwygodniejszą metodą rozliczania opłat będzie nabycie specjalnych urządzeń pokładowych i zamontowanie ich w pojeździe. Ich dystrybucją zajmują się m.in. operatorzy kart paliwowych. Należy poszukiwać takich, którzyobsługują jednocześnie system TIS PL i Ecotaxe.

Dobre warunki rozliczeń zaproponuje np. operator kart DKV, który poprzez urządzenie pokładowe DKV Box zagwarantuje dostęp do wysokich rabatów: 10% w systemie Ecotaxei do 13% w systemie TIS PL. Dzieje się tak, ponieważ DKV jest pełnoprawnym operatorem opłat drogowych we Francji, a tym samym może przenosić na klientów pełną wysokość rabatów.

Na jakie dodatkowe korzyści mogą liczyć firmy rozliczające Ecotaxe z DKV?

Obok jednego urządzenia DKV Box do rozliczania wielu typów opłat, DKV oferuje przydatne usługi online do kalkulacji kosztów. Przykładem jest serwis DKV Station Finder do planowania trasy wraz z kalkulacją opłat drogowych. Uwzględnia wszystkie systemy opłat drogowych działające na terenie Europy. Po wprowadzeniu miejsca rozpoczęcia i zakończenia planowanej trasy, przewoźnik otrzymuje informację o trzech alternatywnych możliwościach przebiegu trasy, a także o kosztach opłat drogowych, odległościach oraz przewidywanym czasie trwania jazdy.

Czy Ecotaxe zwiększy koszty polskich przewoźników?

DKVTo zależy. Francja ma najlepiej rozwiniętą w Europie sieć dróg równoległych do autostrad, a drogi te do tej pory były bezpłatne. Wraz z wprowadzeniem  Ecotaxe zakończy się więc możliwość darmowego tranzytu przez ten kraj. Opłaty Ecotaxe będą stanowić tym większe obciążenie, im bardziej dana firma starała się w przeszłości omijać płatne drogi. Szacujemy, że spośród polskich przewoźników podróżujących do Francji z płatnego systemu TIS PL regularnie korzystało ok. 75% firm, podczas gdy pozostałe 25% szukało tańszych objazdów. Dla większości podatek Ecotaxe będzie więc stanowić minimalne obciążenie, bo i tak poruszają się po autostradach.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!