Mercedes-Benz Actros z tytułem ,,Zielonej ciężarówki 2013 roku”

9 maja 2013, 14:55

Mercedes-Benz Actros 1851 GigaSpace został uznany za najbardziej przyjazny środowisku samochód użytkowy roku 2013 r.

Mercedes-Benz Actros 1851 GigaSpace

Zielona Ciężarówka 2013 r.W pierwszej dziesiątce rankingu środowiskowego znalazły się również dwie inne wersje Actrosa. Do kluczowych kryteriów oceny poszczególnych modeli w pierwszej kolejności należy zużycie paliwa i emisja CO2. Pod uwagę brane są rezultaty niezależnych testów, przeprowadzonych przez specjalistów z niemieckich magazynów branżowych ,,VerkehrsRundschau" i ,,Trucker" na standaryzowanych trasach. Dodatkowo, uwzględniana jest również klasa emisji spalin oraz maksymalna ładowność pojazdu.

Do wyniku Actrosa – niemal o 1 l/100 km niższego od drugiego w stawce konkurenta – znacząco przyczynił się tempomat Predictive Powertrain Control (PPC). System ten analizuje topografię drogi przed samochodem i działa w sposób, który pozwala na zmniejszenie zużycia oleju napędowego. Swoje zalety pokazuje zwłaszcza na górzystych trasach. Jako pierwszy na świecie tempomat wykorzystujący dane GPS-u, Predictive Powertrain Control nie tylko kontroluje prędkość jazdy poprzez przyspieszanie i hamowanie, ale nadzoruje również pracę skrzyni biegów. Jako rozszerzenie funkcji EcoRoll – standardowego wyposażenia Actrosa, pozwalającego na istotne ograniczenie apetytu na paliwo – PPC może także w razie potrzeby dokonać pojedynczej lub podwójnej redukcji biegu w najbardziej właściwym momencie.

Actros już wcześniej brał udział w testach, mających udowodnić jego dobre rezultaty spalania. W teście porównawczym na dystansie ponad 10 tys. km między Rotterdamem i Szczecinem, pod okiem profesjonalistów z niemieckiego stowarzyszenia rzeczoznawców samochodowych Dekra, Actros 1845 LS BlueTec 6 (Euro VI) zużył o 4,5 proc. mniej paliwa niż jego poprzednik, spełniający normę Euro V.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!