Wyróżnienia DHL Innovation Award za wyjątkowe rozwiązania

12 maja 2013, 15:49

DHL po raz piąty wyróżnił innowacyjne rozwiązania, przyznając nagrodę DHL Innovation Award dla naukowców, przedsiębiorców, klientów i pracowników. W tym roku wyróżniono firmę Volvo, Haralda Lemke z Deutsche Post oraz autorów algorytmu kryptograficznego PRESENT.

Firma Volvo otrzymała nagrodę dla najbardziej innowacyjnego klienta za projekt zwany Serwis na żądanie (Maintenance on Demand – MoDe). W ramach tego projektu 11 przedsiębiorstw i instytucji z całej Europy wspólnie skupiało się na zaprojektowaniu ciężarówki handlowej, która sama określa gdzie i kiedy wymagany jest serwis. Dzięki temu zamiast powszechnie dzisiaj stosowanego rozwiązania „na wszelki wypadek”, możliwe są dostawy części zamiennych w samą porę. Wprowadzenie MoDe jest korzystne dla klientów, ponieważ dzięki niemu zmniejszają koszty logistyki, ryzyko awarii i emisję CO2.

Harald Lemke z Deutsche Post został nagrodzony w kategorii najbardziej innowacyjnego pracownika. Otrzymał wyróżnienie za stosowanie DocWallet, aplikacji dla urządzeń mobilnych, która zapewnia bezpieczeństwo dokumentów dzięki w pełni zakodowanym plikom. Aplikacja została zaprojektowana we współpracy z Instytutem Badawczym Fraunhofera zajmującym się Stosowanymi i Zintegrowanymi Zabezpieczeniami. Opatentowana innowacja została wprowadzona w życie pod koniec 2012 r.

W kategorii najbardziej innowacyjnego naukowca/przedsiębiorcy nagrodzono zespół prof. Gregora Leandera, prof. dr. Christofa Paara i dr. Axela Poschmanna za opracowania algorytmu PRESENT, który jest bezpiecznym i energooszczędnym szyfrem dostosowanym do techniki RFID. Jest to jeden z najlepiej przeanalizowanych i zoptymalizowanych szyfrów, jakie są obecnie dostępne i uważa się, że będzie on bezpieczny przez co najmniej dwie najbliższe dekady. PRESENT został dopuszczony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), a jego wdrażanie nastąpi w sektorach logistyki, inżynierii medycznej i produkcji pojazdów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!