Sprzęt za prawie 67 mln przeniósł pracę ITD do nowej epoki

20 października 2023, 12:18

Największy w historii ITD projekt wsparcia tej formacji właśnie dobiegł końca. Inspektorzy otrzymali specjalistyczne wyposażenie, którego możliwości zaskakują. Wszystko po to, aby realnie poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach. Przedstawiamy szczegóły tego projektu oraz efekty wykorzystania nowoczesnego sprzętu.

Spis treści:

  • Olbrzymi budżet projektu wsparcia ITD
  • 74 furgony, 64 zestawy kontrolne i 16 MJD
  • Możliwości Mobilnej Jednostki Diagnostycznej zaskakują
  • Efekty milionowego wsparcia ITD

Powołana w 2001 roku Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje przestrzeganie przepisów z zakresu transportu drogowego i przewozu osób. Do realizacji tych zadań, oprócz specjalistycznej wiedzy inspektorów, niezbędny jest również profesjonalny sprzęt, który właśnie trafił do ITD.

Olbrzymi budżet projektu wsparcia ITD

Projekt o nazwie “Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” prowadzono w latach 2019 – 2023. Na realizację tego celu przeznaczono budżet w wysokości ponad 66,7 mln zł. Projekt został w 85% dofinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

74 furgony, 64 zestawy kontrolne i 16 MJD

Olbrzymi budżet projektu został wykorzystany na zakup specjalistycznego wyposażenia, które zastąpiło stare i wysłużone urządzenia. Trafiło ono do 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Chodzi dokładnie o:

  • 74 nowoczesne furgony,
  • 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów,
  • 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych (MJD), których potencjał prezentujemy w kolejnym akapicie.

– Przekłada się to na wymianę leciwego sprzętu na nowoczesny, który daje nam szereg nowych możliwości. Wzmocnienie potencjału to także kadra, która w większej liczbie zasiliła nasze szeregi, a dzięki temu prowadzimy skuteczniejsze i bardziej zdywersyfikowane kontrole. – zauważa Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk.

Możliwości Mobilnej Jednostki Diagnostycznej zaskakują

Mobilne Jednostki Diagnostyczne to wyposażenie, które posiada wyłącznie ITD, ponieważ zostało zaprojektowane i wykonane specjalnie na potrzeby tej właśnie formacji. MJD składają się z linii diagnostycznej, której elementy transportowane są na specjalnym pojeździe ciężarowym, wyposażonym w urządzenia mechaniczno-hydrauliczne. Właśnie one umożliwiają w pełni automatyczne rozłożenie wszystkich elementów linii w czasie krótszym niż 20 minut.

MJD wyposażono między innymi w rolki, szarpaki hydrauliczne, czytniki EOBD, dymomierze i analizatory spali, mierniki poziomu dźwięku oraz inne urządzenia kontrolne. Dzięki temu umożliwiają przeprowadzenie w warunkach drogowych inspekcji niemalże tak szczegółowej, jak w stacjonarnej Stacji Kontroli Pojazdów.

Efekty milionowego wsparcia ITD

Możliwości Mobilnych Jednostek Diagnostycznych ITD poznało już bardzo dokładnie. W okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. za pomocą tych urządzeń skontrolowano 2694 pojazdy. W efekcie tych kontroli zatrzymano 1785 dowodów rejestracyjnych. W wyniku ujawnienia poważnych usterek, wydano również 576 zakazy dalszej jazdy.

– Mobilne Jednostki Diagnostyczne to nasza wizytówka. Stacja na Śląsku nie stoi na parkingu, jest niemal każdego dnia w użyciu. Kontrolujemy nią zarówno autobusy, jak i samochody ciężarowe oraz busy. Umożliwia przeprowadzenie bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego. Dzięki niej żadne podejrzenie czy wątpliwość nie pozostają bez weryfikacji. Możemy z łatwością sprawdzić zawieszenie, układ kierowniczy, hamulcowy – w tym zakresie wykrywamy najwięcej usterek. Sprzęt przeniósł naszą pracę do innej epoki. – podkreśla Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Anna Sokołowska-Olesik.

zdjęcia: GITD

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!