viaTOLL przypomina zasady wnoszenia opłat

11 lipca 2013, 12:53

W związku z rozpoczęciem okresu letnich wakacji i wzmożonym ruchem na polskich drogach, viaTOLL przypomina zasady dotyczące wnoszenia opłat
elektronicznych w systemie firmy. System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów oraz zespołów pojazdów o łącznej dopuszczalnej
masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

System viaTOLL

Przed wjazdem na drogę płatną użytkownicy pojazdów o DMC > 3,5 t powinni dokonać rejestracji w systemie i zainstalować urządzenie pokładowe viaBOX w pojeździe. Poniżej prezentujemy dwa przykłady pojazdów objętych obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL:

  • Samochód osobowy z przyczepą (także kempingową) o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu powyżej 3,5 tony objęty jest obowiązkową rejestracją w systemie viaTOLL. Kierowcy takich pojazdów mają obowiązek zainstalować wewnątrz pojazdu urządzenie pokładowe viaBOX, które posiada funkcję manualnego włączania i wyłączania trybu „pojazd z przyczepą”. Aby włączyć tryb „pojazd z przyczepą” kierowca musi przytrzymać przycisk przez ponad 2 sekundy do czasu, gdy dioda „2” zaświeci się jednokrotnie. Kolejne przytrzymanie przycisku spowoduje, że viaBOX wróci do trybu „pojazd bez przyczepy”, a przełączenie zostanie potwierdzone pojedynczym sygnałem świetlnym diody „X”. Z możliwości tej korzystają kierowcy pojazdów, które podlegają opłacie tylko wtedy, gdy ciągną przyczepę oraz pojazdów, które ciągnąc przyczepę podlegają innej stawce opłat (gdy dopuszczalna masa całkowita zestawu przekracza 12 ton).
  • Kamper (czyli zintegrowany samochód turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony objęty jest obowiązkiem rejestracji w systemie viaTOLL.

 

System viaTOLL nie jest jednak obowiązkowy dla samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu równej lub niższej niż 3,5 tony. Kierowca takiego pojazdu może jednak dobrowolnie korzystać z systemu viaTOLL na autostradzie A2 Konin- Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica i tym samym wnosić opłatę w sposób elektroniczny. Aby było to możliwe obowiązkowa jest wcześniejsza rejestracja i zakup urządzenia viaAUTO.

Więcej informacji na temat systemu znajduje się na stronie viatoll.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!