Francja potwierdziła datę uruchomienia Ecotaxe

11 lipca 2013, 15:00

Firmy transportowe, które zarejestrują się do francuskiego systemu Ecotaxe poprzez DKV, mogą teraz liczyć na specjalne warunki współpracy. Prowizja za rozliczanie podatku przez cały okres umowy wyniesie 0 %. Przewoźnicy otrzymają też korzystną ofertę dzierżawy urządzeń pokładowych.

Nowe wieści o Ecotaxe

Francja potwierdziła ostatecznie datę uruchomienia systemu Ecotaxe na dzień 1 października 2013 r. Przypomnijmy, że Ecotaxe to nowy podatek ekologiczny, który obejmie 15 tys. km dróg krajowych na terenie Francji. Nowa sieć dróg płatnych została podzielona na ok. 4100 stref taryfowych, każda o długości 3-4 km. Wysokość opłat zależeć będzie od kategorii pojazdu (DMC, liczba osi), klasy emisji spalin oraz liczby kilometrów, przejechanych w sieci Ecotaxe, w zaokrągleniu do 100 metrów.

Znane są już dokładne stawki opłat na rok 2013. Bazowe stawki za 1 km wyniosą: 8 centów (pojazdy 2-osiowe do 12 t.), 10 centów (pojazdy 2 i 3-osiowe powyżej 12t.), oraz 14 centów (pojazdy 4 osiowe powyżej 24 t.).

W zależności od klasy Euro pojazdu przewoźnicy uzyskają upusty lub też obejmie ich dopłata do stawki bazowej. Na przykład auta o klasie Euro VI i pojazdy elektryczne zapłacą 15% mniej, podczas gdy samochody o klasie Euro II i Euro III będą zmuszone dopłacać odpowiednio: 15% i 10 % za każdy przejechany kilometr. W kilku rejonach Francji wprowadzone zostaną stawki preferencyjne. W Akwitanii i Midi-Pirenejach opłaty Ecotaxe będą  niższe o 30%, a w Bretanii o 50 %. Francja planuje podniesienie opłat już w 2014 r., kiedy to stawka za 1 km wzrośnie średnio o 1,2 centa.

Formularze rejestracyjne dostępne są na stronie www.dkv-ecotaxe.com/rejestracja. Urządzenia DKV Box, służące do naliczania podatku, wysyłane są do klientów w ciągu kilku dni. Przy pomocy tego samego urządzenia DKV Box będzie można rozliczać opłaty Ecotaxe, a także myto TIS PL obowiązujące na autostradach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

46.113.188.*, 16 lipca 2013, 10:38 0 0

kolejny euro haracz

Odpowiedz