Menu
Nowości Technika Ciekawostki
24.12 Zbliża się termin wymiany tachografów – wielu przewoźników wciąż nieprzygotowanych 23.12 Nowe pojazdy dla Rządowej Agencji RARS. Pojazdy na zasadach długoterminowego wynajmu. 23.12 To najtańszy duży dostawczak na rynku. Co oferuje? 23.12 Najlepszy Elektryczny Samochód Dostawczy 2024 roku – dwa wyróżnienia dla IVECO 20.12 Dostawczak od Forda z chłodnią. Czym wyróżnia się polska zabudowa izotermiczna?

Technika

Przewody chłodnicy intercoolera febi bilstein

W przypadku uszkodzenia przewodów intercoolera dochodzi do gwałtownego spadku ilości powietrza dostarczanego do komór spalania silnika. Wtedy spada moc silnika i obciążony pojazd nie jest w stanie osiągnąć wyższych prędkości jazdy.

Wycieki oleju z turbosprężarki – to nie zawsze awaria

Niektórzy mówią o zużywaniu oleju przez turbosprężarkę inni, że turbosprężarka bierze olej, jeszcze inni, że turbo „puszcza olej”, można też mówić o wyciekach oleju z turbosprężarki. W codziennej pracy mechanika jest to jedna z najczęstszych przyczyn potencjalnej awarii, z którą zgłaszają się klienci. Aby wyjaśnić zjawisko wycieków oleju, należy najpierw wspomnieć o budowie turbosprężarki, a konkretnie z czego się składa i jak […]

febi: elektronicznie sterowane sprzęgła wentylatora

Sprzęgła wentylatora odgrywają istotną rolę przy wymuszonej regulacji przepływu powietrza chłodzącego. Wraz z
wentylatorem odpowiadają – szczególnie przy wysokim obciążeniu silnika – za utrzymywanie temperatury cieczy
chłodzącej w optymalnym zakresie zapobiegając uszkodzeniu silnika w wyniku przegrzania.

Zawory poziomujące

Zawory poziomujące odgrywają bardzo ważną rolę w układzie pneumatycznego zawieszenia kabiny kierowcy. Ich inteligentny układ sterowania umożliwia utrzymywanie kabiny zawsze na właściwej wysokości zapewniając kierowcy odpowiedni komfort podczas pokonywania zakrętów lub nierówności drogi.

Przyczyny usterek układu sprężonego powietrza – porada febi

Układ sprężonego powietrza to jeden z podstawowych systemów każdego samochodu użytkowego. Oparta jest na
nim nie tylko praca układu hamulcowego, ale także wyposażenia dodatkowego – zawieszenia pneumatycznego, mechanizmu zmiany biegów, czy nawet sygnału dźwiękowego.

Ryzyko uszkodzenia widełek wyłączających sprzęgło w DAF-ach

Producent zmienił średnicę gniazda popychacza widełek wyłączających sprzęgło z 12 do 16 milimetrów. Podczas montażu widełek wyłączających sprzęgło febi 29581, należy upewnić się, że wymiary popychacza są zgodne z nową specyfikacją (16 mm).

Tuleje cylindrowe z wymiennym pierścieniem ogniowym

W silnikach spalinowych, pracujących z dużymi obciążeniami, producenci stosują tuleje cylindrowe z pierścieniem ogniowym. Pierścień ten znajduje się w górnej części tulei i jest uszczelniony bezpośrednio przez uszczelkę głowicy cylindrów.

Przedwczesne zużycie łożyska pompy wody w VW LT i T4

W pompach wody oznaczonych numerem OE 074 121 005 N dochodzi do przedwczesnego zużycia łożyska pompy wody oraz uszkodzenia napędu rozrządu, na przykład zerwania paska rozrządu. Rozwiązaniem była modyfikacja pompy wody. Przyczyna: W silnikach 5-cylindrowych pompa wody napędzana jest paskiem zębatym. Koła pasowe wyposażone w 18 zębów są zbyt małe i wskutek zbyt wysokich obciążeń […]

Problemy z rozruchem silnika w pojazdach ciężarowych po zamontowaniu filtra KX191/1D lub KX80D

Nieprawidłowy montaż filtra KX191/1D lub KX80D w pojazdach marek MAN, Neoplan, Fiat, Claas, Demag, Mercedes-Benz i Setra może skutkować problemami z uruchomieniem silnika. Przedstawiamy wskazówki firmy Mahle, dotyczące prawidłowego montażu filtra. Oba typy filtrów paliwa MAHLE są stosowane w wielu milionach pojazdów na całym świecie. Po prawidłowym montażu pracują one niezawodnie, zapewniając optymalną wydajność filtrowania. […]

Alternatywa dla tradycyjnego wyważania opon ciężarowych

Suchy granulat EQUAL ma być prostą alternatywą dla tradycyjnego wyważania opon ciężarowych. Wprawdzie większość użytkowników pojazdów decyduje się na wyważanie przednich kół samochodów ciężarowych, to jednak koła znajdujące się na osiach napędowych, naczep lub przyczep rzadko kiedy są wyważane. Warto pamiętać, że ich niewyważanie niesie za sobą prawie takie same negatywne skutki jak w przypadku […]