Niemcy: Opłaty od ciężarówek także na drogach krajowych

5 stycznia 2007, 0:00

Od Nowego Roku 2007 obowiązek opłat za korzystanie przez samochody ciężarowe z autostrad został rozszerzony w Niemczech na trzy drogi krajowe (Bundesstrassen) -poinformował administrator systemu pobierania opłat, firma Toll Collect.

Wdrożenie systemu na nowych trasach obyło się bez problemów – oświadczyła rzeczniczka przedsiębiorstwa Claudia Steen.
Niemieckie władze chcą w ten sposób skłonić kierowców korzystających dotychczas – w celu uniknięcia opłat – z dróg krajowych do powrotu na autostrady. Kierowcy ciężarówek ważących ponad 12 ton płacą od dwóch lat średnio 12, 4 eurocenta za każdy kilometr przejechany na autostradzie.
Opłaty obowiązują za przejazd drogą krajową B 75 w okolicach Hamburga pomiędzy autostradami A 253 i A 7 oraz B 4 na północ od autostrady A 23 do Bad Bramstedt w Szlezwiku-Holsztynie. Płatny jest także przejazd drogą B 9 na 10-kilometrowym odcinku od granicy francusko-niemieckiej do wjazdu przy Kandel-Sued na autostradę A 65 w Nadrenii-Palatynacie.

Sieć autostrad i dróg podlegających opłacie wynosi obecnie w Niemczech 25. 080 kilometrów. Dzięki opłatom za korzystanie z autostrad do budżetu państwa niemieckiego wpłynęło w ubiegłym roku ponad 3 mld euro. W roku 2007 władze liczą na wpływy w wysokości 3, 35 mld euro.

Bawarska CSU zaproponowała jesienią, by opłatami za przejazd po autostradzie objąć także samochody osobowe. Niemiecki minister komunikacji Wolfgang Tiefensee z SPD jest jednak zdecydowanym przeciwnikiem tego pomysłu.

Źródło: PAP

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!