Nikola pozywa Teslę o plagiat ciężarówki

7 maja 2018, 14:02

Nikola Motor Company pozwała Teslę o naruszenie patentów zastosowanych w ciężarówkach Nikola One. Podpatrzone elementy modelu One mają się znajdować w ciężarowej Tesli Semi.

Pod koniec 2017 roku Tesla przedstawiła projekt ciężarówki o nazwie Semi, która ma zrewolucjonizować rynek pojazdów ciężarowych. Świat obiegły informacje o innowacyjnym podejściu do transportu firmy Elona Muska, jednak większość nie zdawała sobie sprawy z tego, że podobny projekt rok wcześniej przedstawiła konkurencyjna firma założona w 2014 roku – Nikola Motor Company.

Przedstawili oni model ciężarówki wodorowo-elektrycznej o nazwie One, która posiada sześć silników o łącznej mocy 1000KM i 2700Nm momentu obrotowego. Konstrukcja jest zasilana przez zestaw baterii o pojemności 320 kWh. Więcej o ciężarówce Nikola One:

Nikola One – wiemy więcej o elektrycznej ciężarówce

Konstrukcja zaprezentowana przez Teslę posiada cztery silniki elektryczne umieszczone przy każdym z tylnych kół. Zasięg modelu Semi ma wynosić 800 km przy pełnym załadunku wynoszącym 36 ton (Nikola One ma mieć zasięg 1800 km, jednak nie wiadomo czy z pełnym ładunkiem czy bez). Więcej o ciężarówce Tesla Semi:

Pierwsza elektryczna ciężarówka Tesli zje konkurencję?

Pozew o plagiat sposobem na rozgłos?

Producent Nikola złożył pozew w Arizonie, będąc zdania, że elektryczna ciężarówka Tesli jest w znacznym stopniu plagiatem ich produktu. Główne zarzuty dotyczą karoserii, a mianowicie:

  • Charakterystycznej szyby czołowej
  • Podobieństwa w zderzakach przednich obu modeli
  • Umiejscowienia drzwi do kabiny
  • Podobnego kształtu nadwozia (podobny poziom współczynnika oporu powietrza).

Zarzuty wyglądają na banalne – zważywszy na to w jaki sposób działają firmy produkujące różne rzeczy, począwszy od rynku elektroniki (smartfony, laptopy, telewizory itp.) przez chociażby meble po motoryzację. Natomiast cena za rzekomy plagiat już nie jest banalna. Firma Nikola oczekuje w zamian 2 miliardy dolarów odszkodowania.

O kopię projektu One oskarżają Teslę nie tylko z powodu zewnętrznych podobieństw obu modeli, ale również ze względu na próbę transferu głównego inżyniera Nikoli, zaledwie kilka miesięcy po prezentacji modelu One. Animozje w stosunku do Tesli powstały dużo wcześniej bowiem już od momentu ujawnienia pierwszych zdjęć szpiegowskich firma Nikola twierdziła, że ciężarówka Tesli może naruszać jej projekt.

Nikola wysłała list do Tesli z prośbą o zaprzestanie działalności i opóźnienie przedstawienia nowego modelu, dopóty sprawa nie zostanie wyjaśniona. Odpowiedź na ową prośbę nigdy nie nadeszła, a list został załączony do pozwu jako dowód. Co więcej, firma Elona Muska jest oskarżona o spowodowanie zamieszania na rynku (cokolwiek to znaczy), a także zmniejszenie możliwości przyciągnięcia inwestorów i partnerów, którzy mają przecież teraz wybór w postaci Tesli w ramach budowy ciężarówki z paliwem alternatywnym (stąd ta wycena odszkodowania na 2 mld dolarów).

O dalszym przebiegu sprawy będziemy informować państwa na bieżąco.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!