Ograniczony wjazd do Torunia w 2012 i 2013 r.

29 grudnia 2011, 10:11

Od 2 stycznia 2012 roku do lipca 2013 r. ograniczony będzie wjazd do Torunia pojazdów o masie przekraczającej 18 ton. Zakaz będzie obowiązywał pojazdy bez zezwolenia MZD w godzinach 6.00-9.00 i 13.00-19.00.

– „W połowie stycznia 2012 roku przejazd autostradą A1 w okolicy Torunia przestanie być bezpłatny. Dla naszego miasta może to oznaczać kilkunastoprocentowy wzrost ilości ciężkich pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez centrum, szczególnie drogą krajową nr 1 przez most drogowy. Należy się bowiem spodziewać, że kierowcy tirów, zamiast płacić za autostradę, wybiorą opcję bezpłatnego przejazdu przez Toruń” – powiedział Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT – „Chcąc przeciwdziałać temu zagrożeniu i niszczeniu remontowanych za miejskie pieniądze dróg, przygotowaliśmy projekt dotyczący ograniczenia na terenie Torunia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 18 ton” – dodał Kowallek.

Projekt zakazu został opracowany na podstawie rezolucji podjętej przez Radę Miasta Torunia z 28 lipca 2011 roku. Nowe zasady ruchu będą obowiązywały do czasu otwarcia nowego mostu drogowego. Zakaz obejmował będzie m.in. samochody ciężarowe sztywne 2, 3, 4-osiowe bez przyczep, ciągniki siodłowe z naczepami 1, 2, 3-osiowymi oraz samochody ciężarowe sztywne z przyczepami.

– „Znaki zakazu umieszczone będą w miejscach, gdzie kierowcy pojazdów powyżej 18 ton mogą zawrócić nie łamiąc przepisów” – zapewnił Tomasz Wiese z Pracowni Projektowej Emdrog – „Odpowiednio wcześniej przed znakami zakazu pojawi się też oznakowanie zapowiadające, umożliwiające przewoźnikom wybranie innej drogi wojewódzkiej. Dodatkowo zostały zaprojektowane żółte tablice na drogach krajowych i wojewódzkich, pełniące funkcję preostrzegawczą o obowiązującym w Toruniu zakazie wjazdu. Projekt obecnie czeka na zatwierdzenie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Bydgoszczy oraz w Zarządzie Dróg Wojewódzkich” – dodał.

Z myślą o kierowcach transportujących towary do Torunia, Miejski Zarząd Dróg przygotował zezwolenia na niestosowanie się do znaków zakazu B-5. Wzór wniosku o wydanie takiego zezwolenia będzie dostępny na stronie internetowej miasta i MZD, a maksymalny czas oczekiwania na wydanie dokumentu wyniesie 14 dni od momentu złożenia wniosku. Zezwolenia wydawane będą nieodpłatnie.

Zezwolenia wydaje Miejski Zarząd Dróg przy ul. Grudziądzkiej 159 w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!