Solaris szkoli kierowców autobusów miejskich

1 lutego 2009, 0:00

Od 28 stycznia do 3 lutego 80 kierowców z MPK Łódź bierze udział w szkoleniu w ramach programu "Bezpieczny kierowca". Trening bezpiecznej jazdy autobusem przeprowadzili instruktorzy z Test & Training Safety Centre Sp. z o. o.

Program "Bezpieczny Kierowca" realizowany przez Solarisa od roku 2005 swoim zasięgiem objął już ponad trzystu kierowców z całej Polski. Dzięki szkoleniom dla pracowników MPK Łódź, grono "Bezpiecznych Kierowców" powiększy się o kolejnych 80 osób.

– W roku 2008 dostarczyliśmy do MPK Łódź 62 przegubowe Solarisy Urbino. Na tym nie kończy się jednak nasza rola – mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Dbamy o to by kierowcy naszych klientów byli jeszcze lepiej niż teraz przygotowani do swoich codziennych obowiązków, czyli bezpiecznego przewożenia pasażerów – dodaje Prezes Olszewska.

Podczas zajęć kierowcy najpierw wysłuchali teoretycznego wykładu na temat głównych przyczyn wypadków i niebezpiecznych sytuacji w ruchu oraz odpowiednich zachowań i reakcji w warunkach zagrożenia. Z kolei część praktyczna obejmowała tematy od prawidłowego ustawienia fotela, po wyprowadzanie pojazdu z poślizgu. Na specjalnie przystosowanym torze kierowcy mogli przećwiczyć na przykład prawidłowe hamowanie awaryjne czy omijanie nagłych przeszkód na drodze. Dużą uwagę zwrócili również na doskonalenie umiejętności jazdy w zakręcie.

Mieliśmy możliwość w bezpiecznych warunkach poćwiczyć niektóre manewry awaryjne, z którymi możemy mieć do czynienia podczas naszej codziennej pracy – opowiada o szkoleniu Waldemar Stefaniak, kierowca MPK Łódź. – Każdy z nas zobaczył, jak zmienia się droga hamowania w zależności od warunków drogowych i prędkości, z którą jedziemy. Po takim treningu wielu z nas z pewnością nabrało trochę pokory.


Podczas prowadzonych przez nas zajęć skupiamy się na tzw. sytuacjach zagrożenia na drodze. Wielu uczestników po ukończonym szkoleniu na przykład przyznaje, że nie zdawało sobie sprawy z tego, że prowadzony przez nich autobus nie zawsze zatrzyma się w miejscu, w którym oni by się tego spodziewali i że droga hamowania jest znacznie dłuższa. Dlatego najbardziej zależy nam na zwiększeniu świadomości wśród kierowców i pokazaniu z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się na drodze kierując pojazd o takich gabarytach i masie jak autobus – dodaje Przemysław Tomaszewski instruktor Test & Training Safety Centre Sp z o.o.

Test & Training Safety Centre Sp. z o.o. to Szkoła Doskonalenia Techniki Bezpiecznej Jazdy, która na terenie byłego lotniska w Bednarach pod Poznaniem stworzyła największy w Polsce kompleks szkoleniowy dla kierowców. Wszystkie szkolenia zostały przeprowadzone zgodnie z metodologią Test & Training International – austriackiej szkoły o międzynarodowej renomie. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!