Stop przeładowanym TIR-om

10 kwietnia 2009, 0:00

Drogowcy przygotowują się do wprowadzenia na terenie Łodzi systemu ważenia pojazdów oraz stref ograniczonego tonażu – poinformował Urząd Miejski.

Przeprawa przez łódzkie drogi jednego przeładowanego samochodu ciężarowego powoduje zniszczenia nawierzchni porównywalne do tych, jakie powstają po przejeździe kilkudziesięciu tysięcy osobowych aut – mówią radni – Planowane jest wybudowanie automatycznego systemu stanowisk do ważenia pojazdów podczas jazdy, które będą spełniały swoją funkcję nawet przy dużych prędkościach, oraz stworzenie mobilnych punktów z przenośnymi wagami, działającymi w oparciu o wskazania wag wbudowanych w jezdnię.

Dane z punktu pomiarowego o przeładowanej ciężarówce rejestrowane są w systemie wraz ze zdjęciem pojazdu, co pozwala na jego automatyczną identyfikację. Sygnał o pojawieniu się takiego auta przekazywany jest do służb, które zważą pojazd na specjalnej wadze legalizowanej. Jeśli pomiar się potwierdzi, inspektorzy mają prawo wykluczyć go z ruchu – działania systemu tłumaczy Urząd Miasta.

Stanowiska do automatycznego ważenia pojazdów powinny zostać umieszczone w miejscach najbardziej obciążonych ruchem. Ich proponowana lokalizacja to:

– droga krajowa nr 1 w rejonie ul. Zgierskiej i ul. Rzgowskiej,
– droga krajowa nr 14 w rejonie ul. Pabianickiej i ul. Strykowskiej,
– droga krajowa nr 72 w rejonie ul. Aleksandrowskiej.

Łódzki Zarząd Dróg i Transportu planuje, że pierwsze stanowisko pojawi się jeszcze w tym roku.

Źródło: Wirtualna Łódź

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!