Menu

Ciekawostki

Plaga przeładowanych busów trwa. Kontrole wykazują wysoki odsetek przekroczeń DMC.

Inspekcja Transportu Drogowego z Legnicy przeprowadziła serię kontroli busów. Spodziewający się przekroczeń dopuszczalnej masy całkowitej, legniccy inspektorzy uzyskali skuteczność na poziomie 70%.

Przejechał 2,5 kilometra na tylnych kołach ciężarówki – rekord z 1992 roku pobity!

Rekord świata w jeździe na tylnych kołach ciężarówki został niedawno pobity. Francuz Patrick Bourny przejechał tak 2,5 kilometra, siedząc za kierownicą swojego Renault R390 Turbo Intercooler.

Rosyjskie targi TRUCK Expo 2023 – jakie pojazdy wożą rosyjskie towary po sankcjach? [Film]

Ze względu na obecną sytuację polityczną, rosyjski rynek transportowy stał się w mniejszym stopniu dostępny dla osób pracujących w branży transportowej, ale także dla obserwatorów czy dziennikarzy. Jak wiemy, za sprawą sankcji, z Rosji wycofali się producenci ciężarówek z tzw. „wielkiej siódemki”. Współpracę z tym krajem zerwała także większość producentów naczep czy części i podzespołów […]

Trzech kierowców w jednej ciężarówce podczas zakazu ruchu. Zabrane prawa jazdy i kara dla przewoźnika

W święto Wojska Polskiego inspektorzy dolnośląskiego ITD zatrzymali aż 7 ciężarówek poruszających się bez koniecznego zezwolenia. Jedna z kontroli wykazała dodatkowe nieprawidłowości, za które konsekwencje dotkną nie tylko kierowców, ale także przewoźnika.

Ogromna kara dla przewoźnika, który nie dostosował się do przepisów prawa o ruchu drogowym

Inspektorzy Transportu Drogowego wykryli znaczną nieprawidłowość w transporcie drewna na drodze S5 w okolicy Poznania. Podejrzenia inspektorów wzbudził duży rozmiar przewożonego ładunku. Kontrola wykazała szereg naruszeń przepisów drogowych.

Jak w PRLu zachęcano młodzież do zawodu kierowcy zawodowego? Zapraszamy na sentymentalną podróż z filmem pt. „I ty możesz zostać kierowcą mechanikiem” z 1977 roku.

Praca jako kierowca zawodowy nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze większe wyzwanie stało przed kierowcami okresu PRL, którzy nie znali wygód takich jak klimatyzacja, wspomaganie kierownicy i wiele innych. Aby zachęcić młodych ludzi do tego wymagającego zawodu, władza komunistyczna przygotowała materiał filmowy prezentujący zalety pracy jako kierowca oraz mechanik. Zapraszamy na 13. minutową podróż do roku […]

Jechał bez prawa jazdy przeciążonym busem. Czy kara będzie współmierna do wykroczenia?

Inspektorzy z legnickiego oddziału dolnośląskiego ITD zatrzymali kierowcę prowadzącego busa, który sprawiał wrażenie przeładowanego. Po zważeniu pojazdu okazało się, że inspektorzy się nie pomylili. Ale to nie wszystko. Okazało się także, że kierowca nie posiada uprawnień do prowadzenia samochodu.

Jechał ciężarówką na nie swojej karcie w tachografie. Złapali go funkcjonariusze ITD

Podczas kontroli jednej z ciężarówek funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego wykryli niegodność danych na karcie używanej w tachografie. Ukarany zostanie kierowca oraz przewoźnik.

Spółka KGHM ZANAM S.A. zaprezentowała własny wóz transportowy o napędzie elektrycznym

ZANPER 2.0 to unikalny na całą Polskę pojazd górniczy, stworzony przez KGHM ZANAM S.A. Opracowano go do użytku w ekstremalnych warunkach występujących w kopalniach. Zastosowanie w nim napędu elektrycznego ma zarówno poprawić warunki pracy górników, jak i przyczynić się do ograniczenia emisji spalin. Jakim wyzwaniom ma sprostać ZANPER 2.0?

Przez to miasto nie przejedziesz samochodem. Wprowadzono urzędowy zakaz

Na liście europejskich miast, które wprowadziły zakaz przejazdu znalazła się nowa pozycja. Wprowadzone ograniczenia nie będą dotyczyły niektórych pojazdów. Jakie części miasta będą objęte zakazem oraz kto będzie z niego wyłączony? Odpowiedź podaje urząd miasta w Lizbonie.